Dekan'ın Mesajı

Değerli ziyaretçilerimiz ve gelecekteki öğrencilerimiz,

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları, idari personeli ve sevgili öğrencilerimiz adına size fakültemiz sayfasına hoş geldiniz diyorum. Fakültemiz Uçak Mühendisliği ve Uzay Mühendisliği olmak üzere toplam 2 bölümden oluşmaktadır. 2012 yılında öğrenci almaya başlayan Fakültemizde toplam 14 öğretim elemanı görev yapmaktadır. Fakültemizden yabancı uyruklu öğrenciler de dahil olmak üzere bugüne kadar 391 uçak/uzay mühendisi mezun olmuştur. Şu an 256’sı Uçak Mühendisliği, 159’u Uzay Mühendisliği Bölümünde olmak üzere toplam 415 öğrencimiz öğrenimlerine devam etmektedirler.

Goldman Sachs ve Deloitte gibi kurumlar tarafından yapılan çalışmalar bize Havacılık-Savunma ve Uzay sektöründe her yıl devamlı bir büyüme olacağını göstermektedir. Dolayısıyla bu alanlarda öğrenim gören öğrencilerin daha kolay ve yüksek ücretler ile iş bulabilecekleri öngörülmektedir.

Fakültemiz havacılık ve uzay alanında faaliyet gösteren araştırma kuruluşları ve endüstriyel firmalar ile yakın bir işbirliği içindedir. Öğrencilerimiz 2.sınıftan itibaren önde gelen havacılık ve uzay temalı firmalarda staj yapabilmekte, yüksek not ortalamalı öğrencilerimiz  yapılan anlaşmalar çerçevesinde haftanın bir veya iki günü bu firmalarda aday mühendis olarak ücretli çalışabilmektedirler.

TAI, TÜBİTAK-Uzay, TÜBİTAK-SAGE, Roketsan, Onur-Air, THY, Havelsan, STM, Delta Roket mezunlarımızın görev yaptığı başlıca kurumlar arasında yer almaktadırlar. Bunun yanında çalışma hayatına üniversitelerde devam etmek isteyen öğrencilerimiz gerek yurt içi gerek yurt dışı  üniversitelerde lisans üstü öğrenim görmektedirler.

Havacılık-Savunma ve Uzay sektörüne ilgi duyan öğrencileri daha ayrıntılı bilgi için Uçak Mühendisliği ve Uzay Mühendisliği bölümü sayfalarına da bakmalarını öneriyor, ne zaman isterlerse öğretim elemanlarımızla ve öğrencilerimizle görüşmek üzere fakültemize bekliyorum.

 

Nevsan Şengil

Prof.Dr.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı